Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Öğretmenler Günü Paneli

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Öğretmenler Günü nedeniyle “2023 Vizyonunda Öğretmen ve Eğitim” konulu bir panel düzenlendi.

 

Üniversitenin kongre salonunda gerçekleşen ve yoğun bir katılımın olduğu panel de müzik dinletisi İstanbul’da askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 askerin şehit olması nedeniyle iptal edildi.

 

-Emekli Öğretmen Durak; “Hayatımın en güzel Öğretmenler Günü”

Etkinlik Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un ilkokul öğretmeni emekli öğretmen Özgül Durak’da ağırlandı.  Rektör Prof. Dr. Karabulut’un ilk eğitimini gördüğü Cumhuriyet İlkokulu’nda ilkokul öğretmeni emekli öğretmen Özgül Durak’ın konuşması ile başladı. Özgül Durak, “Ben sözüme bir ata sözü ile başlamak istiyorum, ‘Bir insan 7’sinde ne ise, 70’inde de odur. Aysun’um 7 yaşında, mükemmel, zeki, başarılı bir öğrenci olarak bana geldi. Şuanda da yetişkin, başarılı ve bir rektör olarak karşımda oturuyor. Bir öğretmenin bundan daha büyük bir mutluluğu olabilir mi? Çok mutlu ve çok gururluyum. Çok duygulandım. Aysun’a çok teşekkür ediyorum, bana hayatımdaki en güzel Öğretmenler Günü’nü yaşattı.” dedi.

 

-“Önemli olan bir yerlere geldiğinizde onları bulabilmek”

Emekli öğretmen Özgül Durak’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Rektör Prof. Dr. Karabulut, ilkokul öğretmeninin elini öperek, günün anısına çini tabak hediye etti.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Bugün çok duygu dolu anlar yaşıyorum. Cumhuriyet ilkokuluna gidiyordum.  7 yaşında ilkokula başladığımda, Öğretmenim ana gibiydi. Hepimizin öğretmenleri var, önemli olan bir yerlere geldiğinizde onları bulabilmek, onlara gelinen makamların ve unvanların altında imzası olduğu hissini verebilmektir.” dedi.

 

-“ Büyük görev ve sorumluluklar üstlenilmesi gerektiğinin bilincindeyiz”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi eğitim kadrosu;  ülkemizin ve milletimizin istiklali ve istikbalinin dört bir taraftan saldırıya uğradığı bir süreçte bilim ve akademik çalışmalarda daha büyük görev ve sorumluluklar üstlenilmesi gerektiğinin bilincinde ve farkındadır.  Bu farkındalığın gereği olarak, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Türkiye’nin, milletimizin; sosyo-ekonomik kalkınması ve kültürel, sanatsal ve bilimsel gelişimine en üst düzeyde katkı sunmanın görev bilinciyle çalışmaktadır” ifadelerini kaydetti.

 

-“Bundan daha büyük bir mutluluk hiç birimiz için yoktur”

Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise yaptığı konuşmada, “Dünyayı anlamak, anlamlandırmak, anlamları beceri haline dönüştürmek ancak ve ancak öğretmenlerin varlığıyla mümkündür. Öğretmenler öyle heykeltıraşlardır ki, mükemmel sanat eserlerini ortaya koyarlar, ancak yaptığı eserlerin altlarında imzaları yoktur. Onların en büyük imzası aza önce sahnede gördüğümüz duygusal ve onursal bir resimdir. Biz öğretmeler olarak kendimiz en mutlu hissettiğimiz an, bizim yetiştirdiğimiz insanların, çocukların, bireylerin, gençlerin bu ülkenin geleceğine hizmet ediyorken görmektir. Bundan daha büyük bir mutluluk hiç birimiz için yoktur. En büyük mutluluk kaynağımız budur” diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feridun Merter’in başkanlık ettiği “2023 Vizyonunda Öğretmen ve Eğitim” konulu panele geçildi. Panelde Dr. Sümeyra Akkaya “Öğretmenlik mesleğinin değerleri”, Dr. Seda Şahin, “Öğretmenin değişen rolü” ve Dr. Büşra Nakış ise “Öğretmenlik mesleğinin pozitif psikolojisi” konularında bilgilendirmede bulundular.